JBL

Amerykańska firma JBL jest jedną z tych, która może pochwalić się kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w produkowaniu nagłośnień kin oraz wyposażenia profesjonalnych studiów nagraniowych. Nazwa firmy pochodzi od pierwszych liter nazwiska jego założyciela, Jamesa Bulloughta Lansinga, który zajmował się realizacją dźwięku w pierwszym nieniemym filmie w historii kina.
Dziś tą wiedzę marka JBL wykorzystuje głównie do prac nad głośnikami przeznaczonymi do użytku domowego. Firma powstała w 1946 roku. Początkowo specjalizowała się w produkcji głośników oraz związaną z nimi elektroniką.
Prototypem wszystkich próżniejszych głośników JBL był model D101. Produkt zadebiutował na rynku w 1946 roku pod marką Lansing Sound. Cztery lata później światło dzienne ujrzał legendarny już dziś, przetwornik niskotonowy.
Obecnie marka JBL jest częścią koncernu Harman International a jej flagowymi produktami są: profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy, urządzenia audio przeznaczone do użytku prywatnego oraz do samochodu.

rozwiń opis »