HiFi

Kolumny Epos Elan 15

Średnia ocena użytkowników

0,00

ocena 0,00

Kategoria: Kolumny / Monitory
Producent: Epos
Cena: 3600 PLN

Epos Elan 15

Kolumny podstawkowe Epos Elan 15
 
Brytyjski producent legendarnych już kolumn głośnikowych. Epos zasłynął tym, że głosniki średniotonowe, które stosuje nie są w kolumni w ogóle filtrowane, natomiast pozostałe głośniki otrzymują filtry pierwszego rzędu. W przypadku tych konkretnych głośników, stosowanych przez Eposa w ich kolumnach, które są zresztą wyrobem własnym, przynosi to same korzyści, które łatwo docenić podczas odsłuchu. Obecnie Epos jest własnością Creeka. W 2008 roku nastapiła wymiana całej sztandarowej serii M, poprzez jej uprgade do modeli Mi. Kolumny Epos to neutralnośc oraz przejrzystość akustyczna połączona z możliwością realistycznej reprodukcji barwy. Na szczególne uznanie zasługuje bas, cechujący się wyjątkowym zróżnicowaniem i bogactwem wybrzmień, przy wyjątkowo skutecznej jego kontroli.
 
Firma Epos została założona w 1983 roku przez Robina Marshalla. W roku 1999 markę przejął Michael Creek, który od kilkunastu lat był bliskim współpracownikiem Marshalla. Lata doświadczeń doprowadziły Michaela do wniosku, że istnieje doskonała synergia pomiędzy elektroniką Creeka i kolumnami Eposa. Filozofia dźwięku wyznawana przez obu założycieli była bowiem taka sama. Michael Creek był świadkiem narodzin firmy i ewolucji kolejnych produktów, wyrobił więc sobie szczególową opinię na temat kolumn tej marki. Zdawał sobie sprawę ze wszystkich mocnych i słabych stron Eposa. Wiedział co zrobić, aby brzmienie kolumn było jeszcze lepsze. Tak narodził się pomysł stworzenia serii "M". 
 
Początkowo linia składała się tylko z dwóch modeli - M 12 i M 15. Od samego początku obie kolumny zyskały sobie uznanie prasy hi-fi. Zachwycano się ich rozdzielczością, przejrzystością, szybkością, bezpośredniością, precyzją, itd. Słowem, opisywano je jako kolumny bez wad. Eposy zdobywały wiele nagród na całym świecie.
W roku 2003 poszerzyła się oferta firmy. Jako pierwszy pojawił się na rynku mini monitor ELS 3. Podstawkowiec różnił sie wyglądem od innych Eposów - pokryty został okleiną winylową, a nie jak w przypadku droższych modeli - naturalną. Dzięki temu można było wydatnie obniżyć koszty produkcji, co przełożyło sie na cenę kolumn. ELS 3 nadaje się doskonale do współpracy ze wzmacniaczami dwukanałowymi, ale może być również częścią systemu kina domowego. Serię ELS uzupełnił głośnik centralny, znakomicie dopasowany do monitorów pod względem brzmieniowym i wizualnym. Na całym świecie seria ELS opisywana jest w prasie fachowej w samych superlatywach.
 
W tym samym roku producent zastąpił kolumny M 12 i M 15 modelami M 12.2 i M 15.2. Ponadto poszerzono serię o trzy dodatkowe modele - nowy flagowiec M 22, centralny M 8 i najmniejszy monitor M 5. W ciągu roku oferta firmy powiększyła się zatem z dwóch do siedmiu modeli. Oprócz tego rozpoczęto produkcję standów dla monitorów i podstaw dla kolumn podłogowych.
 
Pierwszy subwoofer Eposa powstał w roku 2005. Parę tygodni po wprowadzeniu go na rynek, system głośników ELS (wraz z subem) został uznany za najlepszy zestaw 5.1 w swojej grupie cenowej przez redakcję miesięcznika What Hi-Fi. Jednocześnie zaznaczono, że rok 2005 będzie należał do Eposa. 
 
Elan to nazwa nowej serii kolumn marki Epos. Jest ona pozycjonowana wyżej od linii Epic i składa się z dwóch modeli monitorów i dwóch modeli kolumn podłogowych. 

Specyfikacja Produktu:
 
Power Handling120 Watts unclipped speech and music
Frequency Range47 Hz ? 25 kHz
Impedance4 Ohm nominal
Sensitivity90dB / 2.83V@1m
Amplifier Compatibility20 ? 120 Watts
PositioningNot less than 10 cm (4?) from rear wall
TweeterEpos 25mm soft dome with high-temperature voice coil, ferrofluid cooling and neodymium magnet system. Magnetically shielded
Bass/Midrange DriversEpos 187mm dia., with cast chassis, 25mm high-temperature voice coil and polypropylene cone. Magnetically shielded.
Crossover Frequencies3.2kHz
CrossoverBass and tweeter networks both use 2nd order filters. Only metal oxide resistors and polypropylene film capacitors are used for optimum sound quality. The tweeter section has an air-cored inductor, and the woofer section features a large-core laminated-iron inductor for low distortion and high power handling, all to ensure the very highest sound quality.
Terminal PanelBi-wirable. Can be single or double wired by removing shorting links provided.
Internal wiringSolid-core Audiophile grade copper cable
Cabinet18mm MDF wrap and front baffle, extensively braced internally
FinishCherry or Black Oak real-wood veneer
GrillesRemovable  ?audiophile? grille fitted as standard,
Alternative cloth-covered grilles are packed as accessories.
Size HxWxD ? mm / in.415 x 210 x 280 / 16.4 x 8.3 x 11
Weight8.8 kg / 19.4 lb per single speaker (net)
21 kg / 46.2 lb per carton (gross)
One pair per carton.

Cena za parę bez podstawek.

dane dostarcza: fusic.pl

OCEŃ PRODUKT:
Oceń produkt:

Twoja ocena:

0.00

  • Ocena:

Uzasadnij:

  
Podaj pierwszy znak kodu Wdqjh